Podsumowanie e-wolontariatu 🙂

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w e-wolontariacie i przez cały II semestr 2020/2021 roku wykonywali zadania na rzecz CRL wspomagając m.in. akcję pomocy dla podopiecznych Fundacji Ostoja dla Zwierząt, pomocy mołdawskiej szkole w Ivancei, propagowanie wsparcia dla chorych podopiecznych.
Uczniowie z dużą powagą i zaangażowaniem podeszli do powierzonych zadań. Dostarczyli książki, które zostaną wysłane przeze mnie pocztą na kiermasz charytatywny i regularnie rozliczali się ze swoich działań.
Akcja zakończyła się przesłaniem przez organizatorów certyfikatów uczestnictwa w e-wolontariacie.

Potwierdzeni przez organizatora e-wolontariusze to:
Kasia Kramek klasa 3 b
Zosia Kramek klasa 3 b
Alicja Mysielska klasa 3 b
Nicole Astete Kapitańska klasa 4 a
Zuzia Kramek klasa 5 a
Anna Kurowska klasa 5 a
Wiktoria Grabiszewska klasa 6 a
Oliwia Skwarka klasa 6 a
Filip Jakubiec klasa 6 b
Mateusz Rudnicki klasa 6 b

Serdecznie gratuluję tym młodym ludziom zaangażowania i wytrwałości i bardzo dziękuję za odzew i współpracę.
Mam nadzieję, że Wasze działania przeniosą się ze świata wirtualnego w świat realny i nadal będziecie mocno się angażować w kolejnych latach w działalność charytatywną.

Dziękuję za Wasze wielkie serca i chęć pomocy.

Pozdrawiam Monika Leśniewska.

Nadszedł czas na podsumowanie Akcji Eko-Challenge.
Akcja miała na celu propagowanie działań ekologicznych i dbałości o Naszą Planetę i była związana z obchodami Dnia Ziemi. Wspólnie z Panią Justyną Urbańską-Janowską zaproponowałyśmy uczniom i ich rodzinom wzięcie udziału w wyzwaniu – znalezienie zaśmieconego miejsca, uwieńczenie go na zdjęciu, posprzątanie tego miejsca i sfotografowanie efektu końcowego. Niestety ku naszemu rozczarowaniu w akcji wzięło udział bardzo mało osób. Jednak cieszymy się ogromnie z tej fantastycznej, Ekologicznej szóstki przyjaciół przyrody, którzy postanowili zaangażować się w proponowane przez nas działania i tym samym zadbać o ten maleńki skrawek ziemi wokół siebie.

Do tej Fantastycznej 6 należą:

1. Julia Brzezińska z klasy 2 a
2. Ula Wojtczak z klasy 2 a
3. Zofia Jaskulska z klasy 5 a
4. Hanna Wojtczak z klasy 6 b
5. Mateusz Rudnicki z klasy 6 b
6. Krystian Mieszała 6 b

Oczywiście wielkie brawa należą się również rodzinom tych uczniów, bo oni także brali udział w tych ekologicznych zmaganiach.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji. Nagrody zostaną wręczone dzień przed zakończeniem Roku Szkolnego lub w Dniu Zakończenia.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie większy odzew.

Pozdrawiamy i zachęcamy do jeszcze większej aktywności,
Monika Leśniewska i Justyna Urbańska-Janowska.

EKO – CHALLENGE

Z okazji Dnia Ziemi, który jest obchodzony 22 kwietnia każdego roku, organizujemy wyzwanie dla wszystkich uczniów i ich rodzin pod nazwą EKO – CHALLENGE.

Wyzwanie polega na wybraniu w swojej okolicy lub innym miejscu na Ziemi terenu zaśmieconego, sfotografowanie go takim jakim go zastaliśmy, a następnie zrobienie zdjęć w trakcie sprzątania i jego efektów.
Każda rodzina we własnym zakresie organizuje sobie worki na śmieci i rękawiczki do sprzątania.
Uczeń, który wraz z rodziną posprząta najwięcej i udowodni to przesyłając nam zdjęcia z chellendżu wygra i otrzyma roślinę ozdobną, drzewko owocowe do wsadzenia w swoim ogrodzie.
Termin trwania wyzwania to trzy tygodnie począwszy od dnia 26 kwietnia 2021 r.

Zdjęcia zaangażowanych rodzin i efekty sprzątania opublikowane będą na stronie internetowej i Facebookowej szkoły.

Zachęcamy nie tylko ze względu na Dzień Ziemi i możliwość zdobycia nagrody, ale również dlatego, że jest to okazja do rodzinnego wyjścia z domu, zrobienia coś wspólnymi siłami dla Naszej Planety, która jest niszczona przez destrukcyjną działalność człowieka, a także pokazania postawy proekologicznej i tego, że los Ziemi nie jest nam obojętny i zależy nam na jej dobru.

RAZEM CHROŃMY ZIEMIĘ I NATURĘ, BO BEZ NASZEJ POMOCY I ZAANGAŻOWANIA GROZI NAM WYGINIĘCIE SPOWODOWANE KATASTROFĄ EKOLOGICZNĄ.
PAMIĘTAJMY- ZIEMIA TO NASZ DOM, DBAJMY O NIEGO.

Zdjęcia proszę przesyłać do 24 maja 2021 r. na wskazany adres mailowy m.lesniewska@justynow.edu.pl lub poprzez Platformę Teams do p. Moniki Leśniewskiej lub p. Justyny Urbańskiej – Janowskiej.

Liczymy na Wasze zaangażowanie i współpracę-
p. Monika Leśniewska i p.Justyna Urbańska – Janowska

Drodzy Uczniowie i Rodzice.

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, którego data przypada na 2 kwietnia, proponujemy przyłączenie się do akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu”. Jest to dzień ustanowiony w 2007 r. przez ONZ, w odpowiedzi na dyskryminację i izolację osób dotkniętych autyzmem i ich najbliższych.  Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu. Tego dnia w większości państw i miast najważniejsze budynki są podświetlane na niebiesko, stąd nazwa akcji „Light in up blue” . Jest to symbol wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm oraz ich rodzinami. W tym dniu odbywa się szereg wykładów oraz spotkań ze specjalistami, organizowanych przez różnego rodzaju ośrodki szkolno- wychowawcze, poradnie pedagogiczno-psychologiczne, fundacje i stowarzyszenia na co dzień zajmujące się praca z takimi osobami. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i pomoc.

Biorąc udział w akcji wyrażamy akceptację dla dzieci dotkniętych autyzmem i wsparcie emocjonalne dla ich rodzin. Skala przypadków występujących w naszym kraju według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest duża, bo wynosi aż 1 na 100 dzieci, w Polsce na autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu cierpi około 40 tys. osób.

W akcji mogą wziąć udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Justynowie, samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy osób dorosłych (w przypadku klas 1-3).

Wystarczy tylko przesłać zrobione przez siebie zdjęcie z niebieskim akcentem na wskazany adres mailowy m.lesniewska@justynow.edu.pl . Termin przesyłania zdjęć 2 kwietnia 2021 r.

Tutaj zostawiamy Wam wybór, może to być:

– zdjęcie dłoni pomalowanej na niebiesko z jakimś życzliwym napisem lub pozdrowieniami (może to być dłoń machająca albo leżąca swobodnie na jakimś tle)

– zdjęcie własnej kompozycji ułożonej z niebieskich przedmiotów

– selfie w niebieskim ubraniu z kartką, na której można napisać coś miłego

Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły oraz na profilu Facebook.

Akcja będzie rozszerzona i kontynuowana na godzinie wychowawczej z wychowawcami poszczególnych klas, jak i również na lekcji informatyki z p. Katarzyną Jagiełło.   

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu z p. Katarzyną Jagiełło i p. Moniką Leśniewską.

E-wolontariat

Drodzy Uczniowie klas 3-8 mam dla Was propozycję wzięcia udziału w E-Wolontariacie organizowanym przez Centrum Rozwoju Lokalnego, którego koordynatorem w naszej szkole będzie p. Monika Leśniewska.
W tym trudnym dla Nas wszystkich czasie, kiedy jesteśmy odcięci od spotkań i mamy ograniczone kontakty, będziecie mieli okazję zaangażować się w działalność społeczną przy użyciu łącza internetowego. Poprzez wykonywanie łatwych zadań, zleconych drogą mailową, będziecie propagować pomoc innym, brać udział w różnego rodzaju akcjach na odległość, wymieniać się spostrzeżeniami i angażować w inicjatywy zorganizowane przez CRL.

Czym jest e-wolontariat?

– E-wolontariat to wyjątkowa możliwość zaangażowania się w działalność charytatywną na szeroką skalę.

– E-wolontariat to możliwość współtworzenia inicjatyw i przedsięwzięć prospołecznych o zasięgu ogólnopolskim.

– E-wolontariat to możliwość zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności bez wychodzenia z domu.

– E-wolontariat to okazja nawiązania nowych znajomości z wolontariuszami z całej Polski

Jakie są korzyści z bycia e-wolontariuszem?

– Będziesz współorganizować inicjatywy ogólnopolskie adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz przedsięwzięcia ukierunkowane na pomoc zwierzakom czy promocję postaw proekologicznych.

– Zdobędziesz doświadczenie i nowe umiejętności, które przydadzą Ci się w szkole, na studiach czy w późniejszej pracy.

– Otrzymasz wyjątkowy certyfikat potwierdzający Twoje zaangażowanie. Certyfikat umożliwi Ci zdobycie w szkole punktów za działalność wolontariacką.

Zachęcam do zgłaszania chęci udziału bezpośrednio do p. Leśniewskiej w terminie do 25 lutego 2021 r.
Regulamin, zasady oraz zgody na udział będą przesyłane na bieżąco w wiadomościach do osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa.
Wszelkie szczegółowe informacje będą udzielane poprzez wiadomości na Librusie.
Pozdrawiam i zachęcam do aktywności,
Monika Leśniewska.

Obchody Dnia Patrona

Z okazji corocznego ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY Biblioteka Szkolna ogłosiła KONKURS RECYTATORSKI PT. WITAJCIE W NASZEJ BAJCE.
Regulamin dostępny jest w pliku poniżej:

lub na Librusie w zakładce OGŁOSZENIA, oraz na platformie Teams w zakładkach Biblioteka klasy 1-3 oraz Biblioteka klasy 4-8. Konkurs został przedłużony do 15 stycznia 2021 r. Gorąco zachęcamy do udziału. Bibliotekarze w zakładkach Biblioteki Szkolnej na Teamsie można też obejrzeć prezentację i poczytać informację o życiu i twórczości Jana Brzechwy, posłuchać jego wierszy oraz sprawdzić swoją wiedzę na ich temat.
Klasa 3a pod kierunkiem pani Karoliny Pilarskiej włączyła się w obchody tego szczególnego dnia i z tej okazji przygotowała wiersz Jana Brzechwy „Zoo” Dziękuję uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie w projekt. Oto efekt końcowy naszych działań.
Zapraszamy do obejrzenia.

DZIECI LISTY PISZĄ

Uczniowie klasy 3a pod kierunkiem Pani Karoliny Pilarskiej w roku szkolnym 2020/20201 postanowili rozwijać swoje umiejętności w zapomnianej już sztuce pisania listów. Po przypomnieniu zasad i budowy listu zredagowali swoje pierwsze listy do uczniów z klasy trzeciej z zaprzyjaźnionej szkoły w Masłowie (woj. Wielkopolskie). Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Nasi Uczniowie z klasy 3a w ramach akcji „Dzieci listy piszą” otrzymali kartki świąteczne z życzeniami. Bardzo dziękujemy. Teraz czekamy na odpowiedź.

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Miś bohater książek i bajek”

Rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny „Miś bohater książek i bajek” adresowany do uczniów klas I – VIII.
Cele konkursu:
• przybliżenie historii powstania pluszowego misia,
• inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci poprzez przedstawienie sylwetek misiów jako bohaterów literackich,
• kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
• rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,
• rozwijanie wrażliwości estetycznej,
• kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.
Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury po długich naradach nagrodziło prace w kategoriach wiekowych:
klasy I-III:
I miejsce: –Natalia Poluszczyk (klasa II)
II miejsce – Zuzanna Lis (klasa III a)
III miejsce – Oliwia Dubowik (klasa I b), Katarzyna Kramek klasa II b Wyróżnienie: Maja Tokarczyk (klasa I a)

klasy IV- VIII
I miejsce – Gabriela Pełka (klasa VII b)
II miejsce – Olga Nowakowska (klasa IV a)
III miejsce – Nicola Brot (klasa VI b)
Wyróżnienia: Natalia Zawadzka (klasa VI a) i Barbara Gajos (klasa VIII).

Serdecznie gratuluję zwycięzcom! Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu.
– Organizatorzy: Karolina Pilarska , Urszula Kopeć

POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA.

Po raz kolejny pokazaliśmy, że los zwierząt nie jest nam obojętny! Zbiórka dla zwierząt ze schroniska w Łodzi przy ul. Marmurowej trwała dwa tygodnie, a koordynowała ją Pani Karolina Pilarska – opiekun Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, koce oraz ręczniki. Przyniesione rzeczy zostały dostarczone potrzebującym 2 grudnia przez Panią Katarzynę Jagiełło.
Szkoła otrzymała podziękowanie od schroniska, ale największą radość sprawiła nam możliwość pomocy potrzebującym zwierzątkom. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!
– Opiekunowie Samorządu

Zakończenie akcji „Latawiec Czytelniczy”

W listopadzie biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas drugich i trzecich do wzięcia udziału w akcji czytelniczej LATAWIEC CZYTELNICZY. Zadaniem uczniów było zbieranie kokardek do swojego latawca. Za każde przeczytane 30 minut uczeń otrzymywał jedną kokardkę. Z każdej klasy wyłoniono osobę, która spędziła najwięcej minut z książką. Dyplom oraz tytuł KLASOWYCH POŻERACZY KSIĄŻEK otrzymali: z klasy 2a – Aleksander Janik z klasy 2b – Kajetan Strzelecki z klasy 3a – Adam Rodak z klasy 3b – Katarzyna Kramek Gratulacje! Książki to Wasi przyjaciele. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję wszystkim uczniom oraz wychowawcom.
– Bibliotekarze: K. Pilarska U. Kopeć

DLA UCZNIÓW uczących się zdalnie:

Środa 4.11.2020 – Dzień Mody Patriotycznej.
W tym dniu uczniowie klas 4-8 na lekcje online ubierają się w barwy narodowe, stroje ludowe lub przebierają za wybranych przez siebie sławnych Polaków, którzy zasłużyli się dla naszego kraju. Można przebrać się za znanych królów, polityków, żołnierzy, naukowców, podróżników, pisarzy, poetów, malarzy lub sportowców.
Robimy sobie zdjęcie w stroju narodowym i wysyłamy do wychowawcy. Za co otrzymamy dodatkowe punkty z  zachowania.
Zachęcamy do zabawy!
Opiekunowie SU

Z okazji zbliżającego się dnia 11 listopada – NARODOWEGO ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI – Samorząd uczniowski we współpracy z nauczycielem historii oraz muzyki i plastyki ogłaszają Tydzień dla Niepodległej, który będzie trwał od 3 do 10 listopada 2020 r.

W tym czasie będziemy realizować następujące ZADANIA.

 • Wtorek 3.11.2020 – PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – Symbole narodowe.
 • Środa 4.11.2020 – Dzień Mody Patriotycznej
 • Czwartek 5.11.2020 – BIAŁO-CZERWONE JEST MOJE SERCE – Śpiewanie pieśni patriotycznych
 • Piątek 6.11.2020 – JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM – wykonanie kotylionów
 • Poniedziałek 9.11.2020 – KOCHAM CIE POLSKO – turniej wiedzy patriotycznej.
 • Wtorek 10.11.2020 – Hymn dla Niepodległej.

LATAWIEC CZYTELNICZY
Wyzwanie czytelnicze skierowane do uczniów klas drugich i trzecich. Celem głównym akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Cele szczegółowe to: poprawienie techniki, płynności czytania uczniów; zapoznanie uczniów z bogactwem literatury dla dzieci; wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyku obcowania z książką; rozwijanie u dzieci sprawności językowych, twórczego myślenia i wyobraźni; zachęcenie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych Czas trwania – listopad 3 listopada uczeń otrzyma dzienniczek czytelniczy oraz latawiec z pustym ogonkiem (sznurkiem) za każde przeczytane 30 minut (poświadczone podpisem rodzica w dzienniczku czytelniczym) dziecko otrzyma kokardkę, którą przymocuje do sznurka. Na koniec miesiąca zliczymy ilość zdobytych kokardek. Uczeń z najwyższym wynikiem otrzyma tytuł KLASOWEGO POŻERACZA KSIĄŻEK oraz nagrodę niespodziankę. Zachęcamy do zabawy.

Kampania społeczna- Wyprawka Dla Pierwszaka
28 października w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, otrzymaliśmy z Instytutu Książki Wyprawki Czytelnicze dla tegorocznych pierwszoklasistów. W skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet Za sprawą specjalnie przygotowanej wyprawki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Wyprawki zostały przekazane przez bibliotekarzy uczniom 30 października. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Projekt połączony jest z ogólnopolską kampanią społeczną „Mała książka – wielki człowiek

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży W ramach akcji każda lekcja w tym dniu rozpoczynała się od głośnego czytania fragmentu wybranej książki. W klasach młodszych dzieci poznały np. przygody kota Cukierka z lektury „Cukierku ty łobuzie, czy psa Elfa głównego bohatera książki „Sposób na Elfa” Czytajmy dziecku 20 minut dziennie, codziennie!

POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA
25 października przypada Dzień Kundelka, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, z tej okazji chcielibyśmy ogłosić w naszej szkole zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Łodzi przy ul. Marmurowej.

Zbieramy dobrej jakości:

 • karmę mokrą i suchą dobrej jakości dla psów i kotów
 • karmę mokrą dla psich seniorów
 • karmę mokrą dla szczeniaków
 • karmę specjalistyczna dla psów i kotów z chorobami nerek, wątroby, przewodu pokarmowego
 • przysmaki dla psów i kotów
 • koce i ręczniki

Uprzejmie informujemy, że NIE przyjmujemy: kołder, poduszek, materacy, gąbek, dywanów, wykładzin, śpiworów, odzieży itp.
Akcja trwa od 19 do 30 października 2020 roku. Dary można przynosić do wyznaczonego miejsca w klasie.
Los zwierząt nie jest nam obojętny.

Podsumowanie AKCJI – WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK
W poniedziałek 12 października zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę książek, które następnie trafią do szpitali, placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych, domów pomocy itp.
Miło nam poinformować, że zebraliśmy:
393 KSIĄŻKI.
Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie się w akcję. Kochani po raz kolejny pokazaliście, że macie WIELKIE SERCA.

W dniu 12.10 2020r. odbyły się w Naszej Szkole wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Miło nam poinformować, że w wyniku demokratycznych wyborów, głosami społeczności szkolnej funkcję:
przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2020/2021 będzie pełnił Mikołaj Grabowski.
zastępcą został Krzysztof Szczukocki

W imieniu całego Samorządu Uczniowskiego serdecznie GRATULUJEMY.