Opłata za półkolonie☀️

Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego
JA-TY-MY
z siedzibą w Łodzi 90-558
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73
NR KONTA:
02 1020 3378 0000 1302 0255 7635
w tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka i dopisać z jakiej szkoły.Wycieczka do Ogrodu Botanicznego klas drugich— 2023

Dnia 6 czerwca 2023 r. klasa 2a i 2b wzięła udział w wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Łodzi, gdzie mogli podziwiać piękno przyrody, na różnorodnych ścieżkach i alejkach. Poznały wiele gatunków roślin i różne rodzaje zegarów przyrodniczych. Jednak największą atrakcją było przejście przez  labirynt utworzony z krzewów. Po doznaniach przyrodniczych, uczniowie udali się do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów przy ul. Żubardzkiej. Wzięli  udział w koncercie edukacyjnym z projektu „Akademia Pełna Dźwięku”  pt.: „ Wędrówki Pyzy- tańce z różnych stron Polski.” Poznali kujawiaka, oberka i mieszanki różnych gatunków tanecznych wystawione przez Zespół Tańca Ludowego Harnam. Prowadzący prezentowali też stroje pochodzące z różnorodnych regionów Polski Łęczycy, Sieradza, Kaszub i Łowicza.

Wszyscy bardzo miło wspominali to niecodzienne spotkanie z kulturą.


Piknik Rodzinny 2023

02.06.2023r. w piątkowe popołudnie odbył się w naszej szkole Dzień Rodziny. W organizację imprezy plenerowej zaangażowana była społeczność szkolna i lokalna. Celem imprezy było stworzenie miłych warunków do wspólnej zabawy dzieci i ich rodziców. Piknik stał się też okazją do pozyskania środków na profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy dla naszej placówki. Impreza  rozpoczęła się o godzinie 14.30 piosenką na powitanie w wykonaniu klas IV. Następnie Pani Dyrektor Ewa Derecka powitała wszystkich gorąco i zaprosiła do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem programu była część artystyczna w wykonaniu nauczycieli, którzy zaprezentowali kabaret „ Królewna Śmieszka”. Następnie wystąpiły dzieci  z klas I-III z programem muzyczno-tanecznym. Po części artystycznej odbyły się zawody sportowe dla dzieci i ich rodziców. Na wszystkie dzieci czekały rożne atrakcje: dmuchańce, wóz strażacki z OSP Justynów, psy ratownicze, loteria fantowa, malowanie twarzy, tatuaże, fotobutka selfie 360, malowanie na folii. Była również możliwość wykonania własnoręcznej biżuterii. Odbyły się zajęcia z trenerem LZS Justynów oraz pokaz sekcji szkolnej JUDO. Umiejętności taneczne zaprezentowała również grupa taneczna Dance Studio Full Out oraz  Dance Busters Studio, a na koniec odbyła się licytacja licznych podarunków od naszych sponsorów. Dla rodziców, ich pociech oraz wszystkich obecnych przygotowane były potrawy z grilla, napoje zimne i gorące, pyszne ciasta oraz popcorn. Piknik zakończył się około 17.30. W rodzinnej atmosferze rodzice ze swoimi dziećmi miło spędzili ten wspólny czas. Wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji pikniku serdecznie dziękujemy.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2023

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 

Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, natomiast motywem obchodów jest kolor niebieski. Nasza szkoła i przedszkole również przystąpiły do tej ważnej akcji dnia 3 kwietnia 2023 r. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu uczniowie i pracownicy  ubrali się na niebiesko. Tym drobnym gestem chcieliśmy okazać im naszą akceptację.

Uczniowie klas 1-3 mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z wiedzy o autyzmie przeprowadzonych przez organizatorów oraz doświadczania specjalnie przygotowanej ścieżki sensorycznej stymulującej zmysł wzroku, dotyku, węchu i słuchu. Na poszczególnych stacjach dzieci miały możliwość odbioru poszczególnych zmysłów z punktu widzenia osoby ze spektrum autyzmu. Były ciekawe zabawy ze zgadywaniem zapachów, przedmiotów za pomocą dotyku (w „pudełku niespodziance”) oraz różnego rodzaju zabaw manipulacyjnych z założonymi rękawicami kuchennymi.

Wszyscy uczniowie wykonali plakaty tematyczne na podstawie obejrzanej prezentacji multimedialnej i filmu w ramach godzin wychowawczych.  Działania te miały na celu przybliżenie wiedzy z zakresu funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.

Na korytarzu szkolnym powstały gazetki tematyczne z najważniejszymi informacjami dotyczącymi poruszanego zagadnienia. Przedszkolaki dostały pamiątkowe dyplomy, a wybrani uczniowie z klas 1-3 za aktywny udział tematyczne zakładki do książki.

Klasy 1a i 2b zaśpiewały wzruszającą piosenkę pt.: „Niebieski song”, dedykowaną uczniom z naszej szkoły, którzy posiadają spektrum autyzmu. Relacje z przebiegu Światowego Dnia Autyzmu oraz nagraną piosenkę można zobaczyć na stronie naszej szkoły.

Wszystkim dziękujemy za współpracę i aktywny udział.

Organizatorzy:

Marta Kubryn i Monika Leśniewska

#SprzątamyDlaPolski – edycja wiosenna 2023

21 kwietnia dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie dla Polski. Została ona zorganizowana z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Uczniowie Naszej Szkoły wraz z nauczycielami oczyszczali ze śmieci pobliskie tereny. Wspólnie posprzątaliśmy Naszą „Małą Ojczyznę” Dbanie o środowisko to obowiązek Nas wszystkich. Razem możemy zrobić wiele!

Dziękujemy Panu Radnemu Jackowi Stefaniakowi oraz Gminie Andrespol za zaopatrzenie Nas w worki do segregacji śmieci oraz rękawice ochronne.


Fundacja Working Dogs

Drodzy Rodzice, z wielką przyjemnością informujemy, że 19 kwietnia 2023 r. na świetlicy środowiskowej w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy z oddziałami przedszkolnymi w Justynowie zostały zorganizowane dla Państwa pociech warsztaty edukacyjne pod hasłem „Mój przyjaciel pies”. Zajęcia prowadziła doświadczona trenerka psów współpracująca z Fundacją Working Dogs: Monika Kuśmirek-Zyzik wraz z wolontariuszami fundacji. Podczas spotkania dzieci nauczyły się , jakich zasad należy przestrzegać w kontakcie z psem i czym jest bezpieczna zabawa. Poznały też psiaki. Dowiedziały się, w jaki sposób uczą się czworonogi, jakie mają potrzeby i jak ogromna odpowiedzialność wiąże się z faktem posiadania psa. Wszystko to oczywiście zgodnie z zasadą „nauka przez zabawę”.PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA 2023

PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA – RELACJA I PODSUMOWANIE

W odpowiedzi na akcję Samorządu Uczniowskiego „Stwórz swój poradnik pozytywnego myślenia” otrzymaliśmy bardzo dużo pięknych prac – albumy, książeczki, lapbooki, kalendarze… Uczniowie zawarli  w nich praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak radzą sobie ze smutkiem, stresem, czy po prostu gorszym nastrojem. Oto kilka pomysłów i cytatów prosto z uczniowskich poradników:

Gdy Ci smutno…

– przytul się do mamy lub taty,

– zatańcz,

– szukaj skarbów,

– idź na lody,

– skacz po kałużach,

– czytaj książki,

– pobaw się kulą plazmową,

– biegaj,

– uprawiaj sporty,

– ćwicz jogę,

– utul psa,

– słuchaj ulubionej muzyki,

– ulep bałwana,

– zjedz zdrowe śniadanie,

– uporządkuj przestrzeń wokół siebie np. swój pokój,

– próbuj nowych rzeczy,

– wybaczaj,

– wyjdź na spacer,

– porozmawiaj z kimś, kogo lubisz,

–  upiecz ciasto z babcią,

– śmiej się głośno, śpiewaj,

– jak trzeba – to płacz,

– zmień coś w swoim ubiorze, np. dodaj jakiś kolor,

– składaj origami,

– zapisuj, co Cię uszczęśliwiło danego dnia lub co Ci się udało,

– uśmiechnij się do innych i do siebie,

– bądź życzliwy,

– bądź taką osoba, jaką chciałbyś spotkać.

I jeszcze kilka pięknych myśli…

– Nie możesz wszystkich uszczęśliwić! Nie jesteś słoikiem Nutelli :-)))

– „Wszyscy przeżywają upadki. Zwycięzcą jest ten, kto szybciej się podniesie i ruszy dalej.” Regina Brett

– „Twoje myśli tworzą twoją rzeczywistość. Na czym się skupiasz – to wzmacniasz i przyciągasz.”

– „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.” Albert Einstein

– „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać.” Walt Disney

– „Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.”

Bardzo dziękujemy Wam za odzew. Mamy nadzieję, że te autorskie porady pomogą przezwyciężyć choć kilka trudnych chwil lub zwyczajnie poprawią Wasz nastrój. Spośród wszystkich prac na szczególne wyróżnienie zasługuje poradnik Magdaleny Papiewskiej z kl. IVa, Zuzi Kramek z kl. VIIa, Amelii Maniak z kl. VIIIa oraz całej klasy IIb, która bardzo zaangażowała się w naszą akcję. Wyróżnieni uczniowie otrzymają dyplomy i dodatkowe punkty dodatnie z zachowania. Pozostali autorzy zostaną docenieni punktami z zachowania za udział w szkolnym konkursie.

Poradniki można obejrzeć w szkolnej bibliotece przez najbliższy tydzień. Potem wrócą do właścicieli.

Angelika Pawlak


Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

7 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu w klasie 2

DBI rozpoczęliśmy od poznania zasad bezpieczeństwa w sieci między innymi: jak chronić swoją prywatność? nie ufać osobom poznanym w sieci, mówić jeśli coś jest nie tak, szanować innych w sieci i korzystać z umiarem z Internetu. Zagadnienia przybliżyli nam Sieciaki czyli Ajpi, Spociak, Netka i Kompel to dzieciaki, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Przy tej okazji poznaliśmy również Sieciuchy, którymi są: Bełkot, Kradziej, Kłamacz i Śmieciuch czyli ciemna strona internetu. W tym dniu obchodziliśmy również Klasowy Dzień Gier Planszowych. Każdy z uczniów przyniósł swoją ulubioną grę, którą zaprezentował kolegom i koleżankom w klasie. Następnie w zabawnej i twórczej atmosferze odbywały się rozgrywki. Gry planszowe są zabawą, a zarazem świetnym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera i smartfona. Dzień zakończyliśmy zabawą na świeżym powietrzu. Jeździliśmy na sankach, rzucaliśmy się śnieżkami, robiliśmy aniołki na śniegu. To był bardzo ciekawy i aktywny dzień.


Odwiedziny strażaka Państwowej Straży Pożarnej 2023

Szkolenie z ratownictwa w klasach drugich.

16 lutego klasy drugie odwiedził strażak Państwowej Straży Pożarnej, który przybliżył uczniom swoją pracę oraz pokazał w jaki sposób możemy pomóc, komuś kto uległ wypadkowi. Dzieci nauczyły się jak należy ułożyć nieprzytomną oddychającą osobę w bezpiecznej pozycji bocznej, oraz co to jest resuscytacja i jak się ją przeprowadza. Przypomnieli sobie jakie są służby ratownicze w Polsce i czym się zajmują oraz utrwalili numery alarmowe. Z zajęć dowiedzieli się również co należy powiedzieć gdy dzwonimy po pomoc w razie wypadku. Dziękujemy Panu Mariuszowi Pilarskiemu strażakowi PSP JRG2 w Łodzi za przeprowadzenie ciekawych i atrakcyjnych zajęć.


„Europ, mój dom” 2b- Dania 2023

sdr

W ramach projektu „Europ, mój dom” klasa 2b poznała Danię. Uczniowie poznali symbole narodowe tego kraju. Uczyli się prostych słów w języku duńskim. Przygotowali plakat z ciekawostkami związanymi z Danią. Poznali twórczość Hansa Christiana Andersena. Wykonali łabędzie techniką origami. Największą atrakcją tej części projektu okazała się zabawa klockami LEGO i poznanie ich historii powstania. 


„Poczuj, dotknij, zobacz”- eksperymenty 2b- 2023

dav

W ramach projektu edukacyjnego „Poczuj, dotknij, zobacz” koordynowanego przez p. Martę Kubryn, klasa 2b z wychowawczynią Ewą Turek i P. Moniką Leśniewską, wykonuje eksperymenty i doświadczenia. Uczniowie hodowali kryształki soli, wykonali „meduzę w butelce”, wykonali piękne jeże z zastosowaniem malowania na serwetkach. Przygotowali także słoiki z kolorową solą, które zostaną wręczone podopiecznym Domu Pomocy Społecznej. Najwięcej emocji wzbudziło tworzenie wulkanu- doświadczenie z sodą oczyszczoną i octem. 


Dzień Przyjaźni 2023

14 i 16 lutego 2023r. klasa 2b wraz z p. Ewą Turek i p. Moniką Leśniewską, obchodziła Dni Przyjaźni. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Uczniowie wykonali niespodzianki dla swoich kolegów- własnoręcznie udekorowane serca. Z zaciekawieniem słuchali fragmentów książek czytanych przez p. Zofię Prusicką w naszej szkolnej bibliotece. Na zajęciach wychowania fizycznego klasa wspólnie bawiła się przy muzyce, tańcząc że wstążkami. 


Spotkała się z przedstawicielem Straży Pożarnej 2023

16 lutego 2023r. klasa 2b spotkała się z przedstawicielem Straży Pożarnej panem Mariuszem Pilarskim. Klasa zapoznała się że specyfiką pracy strażaka. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących bezpieczeństwa, a także powtórzyli zasady udzielania pierwszej pomocy w teorii, jak i w praktyce. 


Bal karnawałowy 2023

We wtorek 21 lutego 2023 roku odbył się bal karnawałowy. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski we współpracy z Panią Dyrektor i Radą Rodziców Naszej Szkoły.

Sala gimnastyczna zmieniła się tego dnia w salę balową, która do południa rozbrzmiewała dźwiękami muzyki przy dyskotekowych światłach. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko.

Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Nie zabrakło też takich tańców jak Zorba, Makarena, Belgijka czy Kaczuszki. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunków oraz pięknych balowych strojów.

Dziękujemy firmie Arcyimprezy – DJ Kamil Piekuś za profesjonalną oprawę muzyczną.

„Co w prawie piszczy”


smart

W dniu 24.02.2023 roku, w związku z realizacją projektu „Co w prawie piszczy?”, uczniowie naszej szkoły, odwiedzili Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – słynny „Paragraf”.

            Na miejscu zwiedzili ten ogromny i nowoczesny budynek, zobaczyli jak wygląda Sala Rady Wydziału, w której odbywają się m.in. obrony prac doktorskich, różne jubileusze, a także konferencje.

            Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem wnętrza budynku, które oferuje wyjątkową „zabawę” światłem i przestrzenią. Znajduje się tam ogromna ilość schodów, zakręcanych korytarzy, a także szklany dach oraz szklane podłogi przez które przenika światło, docierając do najniższej kondygnacji, co nadaje wyjątkowy klimat temu miejscu.

            Uczniowie usłyszeli także o życiu naukowym studentów Wydziału Prawa i Administracji oraz zasiedli w ławach jednej z dużych auli, by poczuć atmosferę i klimat studenckiego życia tej uczelni.

            Na koniec tej interesującej wycieczki, w Sali Sądowej tego budynku odbyła się odegrana przez naszych uczniów symulacja rozprawy sądowej. Nasi uczniowie, ubrani w togi wcielili się w role sędziego, prokuratora, obrońcy, oskarżonego, świadków, czy policjanta.

            Podczas tej symulacji było dużo zabawy, śmiechu, ale także nauki, ponieważ mowy końcowe prokuratora oraz sędziego były niezwykle pouczające.

            Dziękujemy dr Dominice Łukawskiej- Białogłowskiej oraz dr Ewie Urbaniak za możliwość uczestniczenia w projekcie „Co w prawie piszczy?”. Być może wśród uczniów naszej szkoły są osoby, które w niedalekiej przyszłości zostaną studentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – czego my, nauczyciele, naszym podopiecznym  życzymy.


EUROPA MÓJ DOM– Hiszpania

PROJEKT EUROPA MÓJ DOM – HISZPANIA

W ramach realizacji projektu EUROPA MÓJ DOM w kolejną podróż klasa 2a wybrała się do Hiszpanii. Na początek uczniowie obejrzeli prezentację o kraju z której dowiedzieli się z czego słynie Hiszpania co to jest La Tomatina, Corrida, Flamenco, poznali stolicę i symbole narodowe tego kraju: flagę, godło wysłuchali również hymnu. Pablo Picasso zainspirował ich do stworzenia portretów w stylu nazywanym kubizmem. Uczniowie nauczyli się tańczyć Makarene, a na podsumowanie wspólnie wykonały gazetkę o tym ciekawym kraju. Stworzyli mini słowniczek hiszpańsko – polski. Dowiedziały się jak po hiszpańsku powiedzieć dzień dobry, do widzenia, proszę , dziękuję, jak się przedstawić i powiedzieć Jestem z Polski. Na koniec dzieci obejrzały bajkę Bolek i Lolek w Europie – Hiszpania. To była bardzo ciekawa wyprawa. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną podróż, która już niedługo…


Poczta Walentynkowa

Z okazji zbliżających się Walentynek od 1 lutego rusza w Naszej Szkole Poczta Walentynkowa.

Kartki walentynkowe z życzeniami należy zaadresować wpisując imię, nazwisko oraz klasę i wrzucić do specjalnej skrzynki znajdującej się:
– przy głównym wejściu do szkoły (uczniowie klas 1-3)
– w bibliotece (uczniowie klas 4-8)

Walentynki zostaną rozdane w Dzień Św. Walentego przez członków Samorządu Uczniowskiego.

Zachęcamy, aby 14 lutego ubrać się na czerwono 🙂

Samorząd Uczniowski


W piątek 10 lutego w Naszej Szkole zaprezentowała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Justynowie. Druhowie uczniowie naszej szkoły Mateusz Rudnicki i Filip Szymański pod okiem absolwenta Jakuba Szymańskiego opowiadali poszczególnym klasom o swojej działalności i zachęcali do wstąpienia w jej szeregi.

O drużynie kilka słów…

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Justynowie działa od wielu wielu lat i wychowała już niejedno pokolenie strażaków, którzy dziś dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Młodzież w jej strukturach szkoli się, bierze udział w różnego rodzaju konkursach i zawodach, uczy się odpowiedzialności oraz wykonywania obowiązków by w przyszłości po ukończeniu 18 roku życia móc brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Opiekunami MDP w Justynowie są:

Piotr Szczukocki  513-318-574

Maja Markowska 506-307-504

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat

W razie pytań Mateusz i Filip służą pomocą.


smart

        Dnia 9 lutego 2023 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy w związku z tym klasa IA i IB wraz z paniami udała się na wycieczkę do pizzerii w Wiśniowej Górze. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii, jak i również zwrócenie uwagi na bodźce dotykowe, węchowe i smakowe, które dochodzą do mózgu za pomocą zmysłów. Na początku dowiedzieliśmy się podstawowych informacji na temat pochodzenia pizzy oraz zobaczyliśmy profesjonalny pokaz powstawania pizzy. Uczniowie wzięli udział również w rozmowie na temat, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także mieli możliwość zrobić własną pizzę z wybranych przez siebie składników. Ponadto dzieci zobaczyły piec, w którym piecze się pizzę i poznały pizzerię ,, od zaplecza’’. Następnie  konsumowali swoje wypieki. Wycieczka poza walorami edukacyjnymi, była ogromną przyjemnością i służyła integracji uczniów. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do szkoły. Serdecznie dziękujemy właścicielom pizzerii za wspaniałą i pyszną lekcję poza murami szkoły.


Zmiany w planie lekcji

Zmiany w planie lekcji zaczynają obowiązywać od poniedziałku 30 stycznia 2023 r.

« z 4 »

Filmik o naszej szkole, który stworzyli uczniowie z kl. 4a wraz z p. Edytą Linowską w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z j. angielskiego pt. „Współpraca międzynarodowa szkół w programie eTwinning – Young eTwinners”. Dzieci realizują projekt „About us, our schools and where we live” wspólnie z rówieśnikami z Włoch, Grecji, Francji, Hiszpanii, Węgier, Chorwacji, Rumunii i Słowenii.


Ferie zimowe- półkolonie 2023

Koniec I semestru nie oznaczał ciszy na naszym szkolnym korytarzu a sale nie świeciły pustkami. W pierwszym tygodniu ferii nasi uczniowie rozwijali swoje zainteresowania, nabywali nowe umiejętności, odpoczywali i integrowali się. Oferta naszych zajęć była bardzo ciekawa i różnorodna. Drodzy uczniowie, dziękujemy Wam za tak liczną obecność podczas wszystkich zajęć, a także za zaangażowanie i wspólną zabawę.


Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich rodziców, nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły na przedstawienie jasełkowe, które zostanie wystawione 22.12.2022 r. , o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej. 


Mikołajki 2022

6 grudnia zawitał w naszej szkole i przedszkolu Święty Mikołaj wraz z aniołami, śnieżynkami i reniferami. Jego wizyta wywołała mnóstwo pozytywnych emocji. Za zaśpiewaną piosenkę lub opowiedziany wiersz wręczał grzecznym dzieciom cukierki. Jak się okazało, wszyscy byli bardzo grzeczni!!! Ho, ho, ho!

Akcja przygotowana przez Samorząd Uczniowski we współpracy z Radą Rodziców


Andrzejki 2022

Andrzejki obchodzone są w Polsce co najmniej od XVI w. Niegdyś wróżby dedykowane były wyłącznie pannom i miały charakter matrymonialny- w ten wieczór wróżyło się po to, aby dowiedzieć się, kiedy i za kogo wyjdzie się za mąż. Wróżby traktowano wówczas poważnie, odprawiano je indywidualnie i w odosobnieniu. Z czasem andrzejki przekształciły się w zabawę, w której może uczestniczyć każdy. W tym roku uczniowie klas ósmych przygotowali młodszym koleżankom i kolegom takie wróżby, jak lanie wosku, rzut monetą do wody, karteczki z losami, kleksy z farb, wróżenie z fusów, wahadełko, kulę świetlną, rzut lotkami do tarczy i wiele innych.


Solidarni ponad granicami

W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole, chętni uczniowie klas 4-8 do wzięli udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Solidarni ponad granicami„, które było motywem przewodnim tegorocznego TEG.
Zwycięskie prace należą do:
Wiktorii Grabiszewskiej (kl. 8a),
Amelii Maniak (kl. 8a),
Julii Machniciej (kl. 4a).
Wszystkie prace zostały zaprezentowane w bibliotece szkoły na wystawie będącej dekoracją obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej.


Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością 3.12.2022

przygotowała: Monika Leśniewska

Wystawa Eko- maskotek

Zapraszamy na wystawę EKO-MASKOTEK wykonanych przez uczniów klas 1-3. Wystawa znajduje się na parterze szkoły. Zobaczcie, jakie cuda można zrobić z materiałów, które najczęściej trafiają do kosza. Dziękujemy Wychowawcom klas za pomoc.
Eko-maskotki zostały wykonane w ramach akcji „Tydzień Edukacji Globalnej”.


Europa Mój Dom- Włochy

Pierwszym krajem jaki odwiedziła klasa 2a w ramach projektu EUROPA MÓJ DOM były Włochy. Dzieci poznały podstawowe słówka w języku włoskim takie jak dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję oraz jak się przedstawić. Dowiedziały się jakie są barwy narodowe Włoch, zabytki, co zostało wynalezione we Włoszech. Wykonali wspólnie gazetkę o Włoszech w której zostały umieszczone wszystkie najważniejsze informacje o tym kraju. Poznali budowę wulkanu i wykonali doświadczenie.
Edukacyjna podróż do Włoch dobiegła końca. Jednak czekają nas kolejne, równie ciekawe i miłe podróże po Europie.


Wymarzona Szkolna Łazienka

Sprawozdanie z konkursu „Wymarzona Szkolna Łazienka”


Wycieczka do teatru klas II- „Skarb Kapitana Haka”

Dnia 16 listopada 2022r. klasy drugie pod opieką Pani Karoliny Pilarskiej, Ewy Turek, Moniki Leśniewskiej i Joanny Kot wybrały się na wycieczkę do łódzkiego Teatru „Piccolo” na spektakl pt. ,,Skarb Kapitana Haka. Było to przedstawienie zawierające elementy patriotyczne oraz aktywizujące widownię. Dzieci czynnie uczestniczyły w przedstawieniu m.in. pomagając wyciągnąć kapitana Haka z wody.  Wszyscy widzowie zostali pasowani na piratów, a po przedstawieniu wspólnie z aktorami zatańczyli afrykański taniec.
Muzyka, scena, aktorzy oraz gra świateł przyciągnęły uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach uśmiech oraz zachwyt.  Była to Nasza wspólna, ciekawa i zapewne nie ostatnia wizyta w teatrze.
Dziękujemy również Fundacji Piccolo – Kultura bez barier, za życzliwość i finansowe wsparcie okazane uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieciom z Ukrainy uczęszczającym do naszej szkoły.


Mobilne planetarium

W poniedziałek 14.11.2022 r. w naszej szkole odbył się pokaz astronomiczny w Mobilnym Planetarium. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci z przedszkola oraz klas I-III podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Dzieci wsiadły do rakiety i poleciały na Księżyc, po kolei odwiedzili również wszystkie planety. Na zakończenie uczniowie przejechali się kolejka górską 🙂
Wszyscy uczestnicy pokazu byli zachwyceni i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami rozgwieżdżone niebo.

Dziękujemy ORBITEK – Mobilne Planetarium w przedszkolu i szkole za ciekawą lekcję, a Pani Annie Kurnatowskiej za zorganizowanie pokazu.


Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

W listopadzie uczniowie klas ósmych przystąpili do szkolnych etapów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, historii, biologii i geografii. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


Audycja muzyczna w naszej szkole 17 listopada 2022- przedszkolaki i uczniowie klas 1-4 bawili się doskonale w gruzińskich, armeńskich i ormiańskich rytmach. Grali na instrumentach, śpiewali oraz tańczyli! Poznali m.in. utwór TANIEC Z SZABLAMI oraz dźwięk instrumentu dętego drewnianego pochodzącego z Armenii o wdzięcznej nazwie DUDUK.


Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczyna się 14 listopada.

Ten tydzień to specjalny czas dla naszej szkoły i wszelkich innych zainteresowanych stron aby się spotkać, porozmawiać, podnieść naszą wspólną świadomość na temat globalnych wyzwań i budowania lepszego świata dla nas wszystkich. 


Klasa 3b grała na tubach muzycznych w ramach projektu LABORATORIA Przyszłości. Poniżej zakodowana melodia tej piosenki.


Drukarka 3D

Dzięki drukarce 3D uczniowie zdobywają umiejętności obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych. Działamy. Pierwsze projekty zostały już zrealizowane.


Code-Music

W ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie klasy III a grali podczas lekcji na tubach, wg programu Code-Music. Potrafią zagrać melodie w gamie C-dur.


Majsterkowanie w Castoramie

W dniu 9 listopada 2022 r. klasy III a i III b wzięły udział w zajęciach majsterkowania w Castoramie. Uczniowie konstruowali skrzynkę narzędziową, łącząc materiał drewniany klejem, a następnie wbijając gwoździe. Kolejną czynnością było ozdobienie skrzynek naklejkami.


Wycieczka do ZOO klas III

5 października klasa III a i III b udały się na wycieczkę do Orientarium Zoo w Łodzi.

Podziwialiśmy  egzotyczne, zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, największy w Europie wybieg dla słoni, tunel do obserwacji rekinów i płaszczek.

Mogliśmy  obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.


Zielniki III a

Uczniowie klasy III a w ramach poszerzania wiadomości o otaczającym środowisku przyrodniczym wykonali „Zielniki”.  Prace wykonane są bardzo estetycznie, zawierają ciekawy zbiór liści i roślin. Okazy  zostały zebrane nie tylko w najbliższej okolicy, ale również przywiezione z Arboretum w Rogowie. Dziękuję bardzo rodzicom za włączenie się w realizację zadania.


Pasowanie na czytelnika 2022

8 listopada 2022r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA klas pierwszych. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszaczki otrzymały  informacje na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz zasad zachowania się w bibliotece. Dzieci uczestniczyły w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek 
związanych z książką, biblioteką oraz bajkami. Po uroczystym złożeniu Ślubowania na Czytelnika, uczniowie otrzymali dyplomy. Od tej pory pierwszaki mogą samodzielnie wypożyczać książki z biblioteki.


Wyniki konkursu „Zgadnij kto to?”


Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

Uczniowie klas drugich: Anna Pilarska i Kacper Stępień reprezentowali Naszą Szkołę w powiatowym konkursie międzyszkolnym pod nazwą Policyjna Akademia Bezpieczeństwa, który odbył się 27 października 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze. Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym na uczestników czekał specjalny tor przeszkód pokonywany na czas, który składał się z ośmiu elementów. A w drugim test wiedzy o bezpieczeństwie. Zawodnicy odpowiadali na 15 pytań, które dotyczyły bezpieczeństwa w domu, w szkole, w Internecie oraz na drodze. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy. Zwycięzcy eliminacji powiatowych wezmą udział w zawodach wojewódzkich. Gratulujemy zawodnikom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach i życzymy powodzenia! Naszym zawodnikom dziękujemy za udział i gratulujemy dobrego występu.

Światowy Dzień Toalet

19 listopada na całym Świecie obchodzony jest Dzień Toalet. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na kluczowy fakt związany z tematem sanitariatów i higieny.1/3 mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do toalety.
Przy tej okazji Samorząd Uczniowski chciałby zaprosić wszystkich uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie „Wzorowa szkolna łazienka”.
Szczegóły konkursu znajdują się w zakładce UCZEŃ➙KONKURSY

Dzień Patrona

Dzień Patrona w naszej szkole odbędzie się 20 października 2022 r. (czwartek) o godz. 10.50.
Spotykamy się wszyscy na sali gimnastycznej. Klasy schodzą z wychowawcami lub nauczycielami prowadzącymi lekcje. Uczniowie zajmują wyznaczone miejsca na sali.
Zapraszają organizatorzy.

Światowy Dzień Walki z Głodem

16 października – Światowy Dzień Walki z Głodem

Dzięki zbiorowym działaniom w 150 krajach Światowy Dzień Walki z Głodem jest jednym z najpowszechniej obchodzonych dni w kalendarzu Organizacji Narodów Zjednoczonych. WorldFoodDay 2022 obchodzony jest w roku, w którym mamy do czynienia z wieloma globalnymi wyzwaniami, w tym z trwającą pandemią, konfliktami, zmianami klimatycznymi, rosnącymi cenami i napięciami międzynarodowymi. Wszystko to wpływa na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Nadszedł czas na wspólną pracę i stworzenie lepszej przyszłości dla wszystkich.

Przyłączając się do apelu ONZ Samorząd Uczniowski prosi, aby każda klasa podczas najbliższej godziny wychowawczej (18 października) wypracowała i spisała swoje pomysły na to, w jaki sposób można przeciwdziałać problemowi głodu na świecie. Chętne klasy mogą tego dnia przygotować na godzinę wychowawczą zdrowe kanapki i zjeść wspólnie drugie śniadanie. W ten sposób uczniowie chcą zwrócić uwagę na problem głodu na świecie. Dodatkowo na tablicy Samorządu Uczniowskiego znajdują się informacje dotyczące Światowego Dnia Walki z Głodem.

Dziękujemy za przyłączenie się do akcji
Samorząd Uczniowski

Z życia klasy 2a ŚNIADANIE DAJE MOC W październiku mieliśmy kilka lekcji, podczas których poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieliśmy się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. 13 października z okazji Dnia Edukacji Nauczyciela, ale również z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Głodem przygotowaliśmy wspólnie zdrowe śniadanie. Przynieśliśmy potrzebne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki. Wykorzystaliśmy do nich także przyniesione z domu warzywa. Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym -jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Wychowawca Karolina Pilarska

Projekt- Być jak Ignacy 2022

Uczniowie klas III wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pn. „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”.

Uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców – nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych. Na uczestników czeka niesamowita przygoda, pełna eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań!


Pasowanie na ucznia

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

              14 października odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania i Pasowania Uczniów klasy 1a i 1b na Uczniów Szkoły Podstawowej. Dzieci przygotowały krótki występ artystyczny i z ogromnym szacunkiem  ślubowały przed Panią Dyrektor i innymi zaproszonymi gośćmi. Uczniowie otrzymali  legitymacje szkolne, kuferki z pomocami dydaktycznymi, dyplomy i słodką niespodziankę. To były ważne i wzruszające chwile naszej szkolnej społeczności.


Dzień Edukacji Narodowej 2022

Dziś obchodzimy
🏫Dzień Edukacji Narodowej🏫
Życzymy wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości i pogody ducha na każdy dzień

👩🏼‍🏫👨🏻‍🏫👩🏻‍🎓👨🏼‍🎓💐

Wycieczka do ZOO i orientarium w Łodzi uczniów klas drugich

galeria

4 października uczniowie klas drugich pod opieką p. Ewy Turek, p. Karoliny Pilarskiej, p. Moniki Leśniewskiej oraz p. Joanny Kot wybrali się na wycieczkę do ZOO i ORIENTARIUM w Łodzi. Dzieci zobaczyły wspaniałe okazy zwierząt, w tym największego w Europie słonia indyjskiego, a o godz. 11.00 uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć karmienie i kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie. W basenie z wodospadem podziwiali najdłuższego krokodyla gawialowego Europy. Największą atrakcją Orientarium jest podwodny tunel, w którym uczniowie zobaczyli rekiny, płaszczki i inne morskie stworzenia, które na co dzień zamieszkują Azję południowo-wschodnią. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie zewnętrznej części ZOO. Wycieczkowicze widzieli zebry, wielbłąda, żyrafy, żubry, kangury, małpy i wiele innych pięknych okazów. Na koniec zakupili pamiątki i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Cała wycieczka była bardzo udana, szczęśliwi i zmęczeni wszyscy wrócili do szkoły.


ASPE w Gminie Andrespol

ZASADY UDZIAŁU I REALIZACJI W PROJEKCIE GRANTOWYM „ASYSTENT UCZNIA ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYCH – PILOTAŻ „ASPE W GMINIE ANDRESPOL”

         § 1. Informacje ogólne

1. Dokument niniejszy określa zasady udziału i realizacji oraz zasady rekrutacji w ramach projektu „Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – pilotaż”, zwany dalej projektem,
wdrażanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oś Priorytetowa 2, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2. Beneficjentem (wnioskodawcą) jest Gmina Andrespol, a projekt realizują: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze, Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze, Samorządowe Przedszkole w Andrespolu, Samorządowe Przedszkole w Justynowie.

3. Projekt jest realizowany w okresie od dnia zatrudnienia osoby w charakterze ASPE przez okres 10 miesięcy. Grant może zostać wykorzystany wyłącznie na pokrycie kosztów zatrudnienia w szkole ASPE, przez okres 10 miesięcy.

4. Projekt “Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych- pilotaż” ma na celu opracowanie standardów usług asystenckich. Zebrane w trakcie projektu doświadczenia i przeprowadzone badania pomogą:
– przygotować założenia prawne oraz opisać niezbędne kwalifikacje „Asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami” (w skrócie ASPE),
– wprowadzić opis kwalifikacji ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,
– opracować zasady finansowania i organizacji pracy ASPE,
– opracować programy i scenariusze szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE
– przygotować pierwszą grupę 640 ASPE w Polsce do pracy z dziećmi i młodzieżą.

4. Wsparciem ASPE w ramach projektu zostaną objęci wychowankowie placówek oświatowych uprawnionych do otrzymania grantu, których organem prowadzącym jest Gmina Andrespol.

5. Cele realizacji projektu grantowego:
a. wzrost samodzielności dziecka.
b. poprawa funkcjonowania zespołu klasowego, w tym rozwój kompetencji społecznych, w tym wrażliwość na różnorodne potrzeby,
c. wypracowanie zasad współpracy ASPE z pozostałym personelem
szkoły/przedszkola poza zajęciami lekcyjnymi i z nauczycielem/ami w trakcie zajęć lekcyjnych.
d. wypracowanie zasad dotyczących sposobu kwalifikowania uczniów/uczennic
o specjalnych potrzebach edukacyjnych do objęcia wsparciem ASPE.
e. wypracowanie modelu monitoringu i ewaluacji wpływu i warunków wprowadzenia ASPE do szkół/przedszkoli w zakresie:
• profilu kompetencyjnego ASPE,
• standardu pracy ASPE,
• zadań ASPE oraz sposobu ich wykonywania w przedszkolu/szkole (między innymi: jak, kiedy, gdzie i w jakim celu zadania są wykonywane),
• przygotowania do pracy na stanowisku ASPE.

6. Cele ASPE
a. zapewnienie dziecku/uczniowi włączenia w środowisko przedszkola/szkoły,
b. wspieranie integralnego rozwoju dziecka/ucznia,
c. budowanie samodzielności i kształtowania poczucia własnej wartości dziecka/ucznia (na miarę jego możliwości).

§ 2.Rekrutacja

W celu zapewnienia równego dostępu do informacji o projekcie oraz zachowania zasad sprawiedliwej rekrutacji, i z zachowaniem zasad równości szans kobiet i mężczyzn wobec wszystkich zainteresowanych projektem osób informacja o rekrutacji zostaną upowszechnione przez placówki oświatowe zgłoszone do projektu oraz przez Urząd Gminy w Andrespolu.

1. Rekrutacja uczestników projektu będzie prowadzona będzie w następujący sposób:
1) Zgłoszenie kandydata skierowane do Koordynatora projektu lub Dyrektora/sekretariatu placówki oświatowej uprawnionej do udziału w projekcie.
2) Profil kompetencyjny ASPE – wykształcenie i wymagania niezbędne:
a. wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
b. zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
c. posiadanie aktualnych badań SANEPID,
d. dobry stan zdrowia umożliwiający wykonywanie czynności fizycznych, silnie obciążających układ ruchowy,
e. znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym.
Profil kompetencyjny ASPE
a. kompetencje psychospołeczne:
– odporność na stres i trudne sytuacje,
– zdolność szybkiego reagowania,
– umiejętność podejmowania decyzji na podstawie rzetelnej analizy sytuacji,
– umiejętność radzenia sobie z trudnościami,
– spostrzegawczość,
– podzielność uwagi,
– umiejętność panowania nad emocjami,
– odpowiedzialność,
– umiejętność nawiązywania kontaktu z drugą osobą,
– umiejętność obserwowania i słuchania,
– empatia i wrażliwość na potrzeby innych,
– otwartość na uczenie się.
b. kompetencje organizacyjne, w tym umiejętność planowania i organizowania przebiegu dnia, ustalenia rodzaju aktywności ucznia;
c. kompetencje komunikacyjne:
– umiejętność współpracy z osobami dorosłymi, w tym rodzicami, nauczycielami, specjalistami (np. psycholog, pedagog),
– umiejętność pracy z uczniami (też grupą uczniów),
– umiejętność pracy zespołowej,
– umiejętność dostosowanie komunikacji do możliwości i potrzeb partnera.
3). Standard pracy ASPE
Asystent może być zatrudniany zarówno w przedszkolach/szkołach publicznych jak i niepublicznych. Praca asystenta wymaga dobrej kondycji psychofizycznej, dobrej organizacji czasu, umiejętności podejmowania decyzji. Związana jest z podwyższonym poziomem stresu.
4). ASPE wykonuje zadania wynikające z zakresu obowiązków, uzgodnione z dyrektorem przedszkola/szkoły. Swoją pracę dokumentuje zgodnie z ustaleniami podjętymi z dyrektorem przedszkola/szkoły.
5). Dokumentacja jest ograniczona do niezbędnego minimum i koncentruje się
na zbieraniu istotnych informacji dotyczących funkcjonowania dziecka/ucznia oraz przeprowadzonych działań, znacząco wpływających na sytuację dziecka/ucznia.

2. Przygotowanie do pracy ASPE
1) Ukończenie cyklu szkoleń obligatoryjnych podstawowych będzie stanowiło warunek dopuszczający ASPE do pracy w przedszkolu/ szkole. Weryfikacja przygotowania ASPE do pracy w przedszkolu/szkole będzie potwierdzona testem końcowym po
zakończonych szkoleniach obligatoryjnych podstawowych (brak pozytywnego wyniku będzie oznaczał brak możliwości rozpoczęcia pracy w przedszkolu/ szkole). W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody Grantodawcy, ASPE może zostać dopuszczony do pracy przed podejściem do egzaminu, pod warunkiem zaliczenia minimum 50% godzin szkoleń obligatoryjnych.
2) ASPE będzie również zobowiązany do udziału w szkoleniach obligatoryjnych uzupełniających i w szkoleniach fakultatywnych, których tematyka dopasowana będzie do specyficznych potrzeb wynikających z pracy z konkretnym uczniem/uczennicą, np. typem niepełnosprawności, obsługą konkretnego sprzętu itp.
3) Po szkoleniach w obszarze uzupełniającym i fakultatywnym zostanie także przeprowadzona weryfikacja wiedzy ASPE, w zakresie objętym szkoleniami, potwierdzona testami.
4) Dodatkowo ASPE będzie otrzymywał wsparcie w postaci superwizji grupowych, konsultacji i doradztwa, w tym zdalnego za pośrednictwem telefonu, maila czy komunikatorów internetowych. Ponadto przed zatrudnieniem proponuje się przeprowadzenie rozmowy z ASPE (z udziałem np. dyrektora szkoły/przedszkola, psychologa, pedagoga specjalnego) oraz rozmowy rodziców/opiekunów prawnych z ASPE.
3. Zadania ASPE:
a. Obligatoryjne:
Pomoc w codziennym funkcjonowaniu w przedszkolu/szkole i w trakcie wyjść poza przedszkole/szkołę obejmująca w szczególności:
• pomoc w przemieszczaniu się i transporcie,
• pomoc w przyjmowaniu posiłków,
• czynności związane z utrzymaniem higieny i korzystaniem z toalety (po ustaleniu z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka/ucznia),
• wsparcie dziecka/ucznia podczas zajęć w celu zwiększania jego aktywności i uczestnictwa m.in. poprzez motywowanie dziecka/ucznia do wysiłku, pomoc w korzystaniu z materiałów i pomocy dydaktycznych oraz sprzętu specjalistycznego, pomoc w wykonywaniu notatek,
• podejmowanie działań zmierzających do usuwania barier i ograniczeń w bezpośrednim otoczeniu dziecka/ucznia, celem ułatwienia mu uczestniczenia w przedszkolnych/szkolnych aktywnościach,
• pomoc w porozumiewaniu się i uczestnictwie w grupie (w miarę możliwości),
• pomoc w odrabianiu pracy domowej i udziale w aktywnościach podczas zajęć opiekuńczych,
• wsparcie w uzyskaniu jak największej samodzielności w przedszkolu i szkole,
• wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem dziecka/ucznia w sytuacjach edukacyjno- wychowawczo-opiekuńczych,
• współpraca z rodziną, nauczycielami i wychowawcami oraz specjalistami, w przedszkolu i szkole, pracownikami administracji i obsługi przedszkola/szkoły, pielęgniarką, innymi osobami, stosownie do potrzeb, w tym w zakresie przygotowania potrzebnego sprzętu i pomocy dydaktycznych dla dziecka/ucznia, udział w spotkaniach służących ocenie poziomu funkcjonowania dziecka/ucznia, zmierzających do usuwania barier i ograniczeń w środowisku,
• udział w sporządzaniu opinii dotyczącej funkcjonowania dziecka/ucznia, w przedszkolu i szkole, we współpracy z nauczycielami,
• reagowanie na przejawy autoagresji i agresji dziecka/ucznia zgodnie
z ustaleniami podjętymi ze specjalistami i nauczycielami.

b. Fakultatywne – w zależności od potrzeb dziecka/ucznia:
• czynności pielęgnacyjne,
• czynności związane z nadzorowaniem przyjmowania przez dziecko/ucznia leków i podawanie leków przyjmowanych na stałe, nadzorowaniem korzystania przez dziecko/ucznia ze sprzętu medycznego i udzielaniem pomocy w obsłudze sprzętu
medycznego używanego na stałe (np. korzystania z pompy insulinowej, cewnikowanie), obsługa sprzętu specjalistycznego,
• komunikacja i porozumiewanie się (np. wspomagające i alternatywne metody komunikacji),
• wsparcie dziecka/ucznia z zaburzeniami zachowania lub przejawiającego zachowania trudne/ryzykowne (zapobieganie sytuacjom trudnym, dbanie o bezpieczeństwo dzieci/uczniów, interwencja w przypadku sytuacji tzw. podwyższonego ryzyka),
• wspieranie procesu adaptacji dziecka/ucznia do środowiska przedszkolnego/szkolnego poprzez m.in. zapewnianie wsparcia emocjonalnego i bezpośrednią pomoc w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami,
• asystowanie dziecku/uczniowi w drodze do i ze szkoły.
4. Sposób realizacji zadań ASPE
• monitorowanie aktywności dziecka/ucznia w obszarach objętych wsparciem,
• wspieranie dziecka/ucznia w rozwijaniu kontaktów społecznych, korzystaniu z usług kulturalnych, rekreacji,
• obserwowanie samopoczucia dziecka/ucznia w czasie sprawowania opieki, w tym w zakresie funkcjonowania psychicznego dziecka/ucznia,
• asystowanie dziecku/uczniowi w wykonywaniu czynności, których nie może wykonać samodzielnie,
• współpraca z dyrektorem, nauczycielami i specjalistami pracującymi w przedszkolu/szkole w zakresie udzielanej przez ASPE pomocy,
• obserwacja i dokumentowanie postępów i trudności dziecka/ucznia oraz przekazywanie zebranych informacji nauczycielom przedszkola/szkoły,
• udział w radach pedagogicznych.
5. Obecność ASPE:
• odpowiednio podczas zajęć wychowania przedszkolnego lub obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
• podczas zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
• podczas zajęć rewalidacyjnych,
• podczas zajęć dodatkowych, w tym rozwijających zainteresowania i uzdolnienia,
• podczas przerw,
• podczas wycieczek, zielonych szkół, zajęć dydaktycznych prowadzonych w terenie itp.,
• podczas uroczystości przedszkolnych/szkolnych.
1) Kryterium formalne:
a. wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
b. zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
c. posiadanie aktualnych badań SANEPID,
d. dobry stan zdrowia umożliwiający wykonywanie czynności fizycznych, silnie obciążających układ ruchowy,
e. znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym
2) Kryterium merytoryczne: umiejętność rozwiązywania problemu dotyczącego sytuacji szkolnej/przedszkolnej oraz umiejętność zaplanowania dnia dla dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
8.Rekrutacja odbywać się będzie zgodnie z zasadą równych szans, w tym równości płci.
9. Osoba zatrudniona w charakterze ASPE bierze obowiązkowo udział w bezpłatnych szkoleniach w formie zdalnej oraz wyjazdowej.
2. Zatrudnienie ASPE możliwe jest dopiero po odbyciu przez niego min. 50% obowiązkowych szkoleń zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Grantodawcę.

 § 3.Postanowienia końcowe

1. Niniejszy dokument zawiera informacje udostępnione przez Grantodawcę w ramach realizowanego projektu.
2. Wszelkie zmiany mogą być dokonywane, przez Koordynatora projektu w porozumieniu z Grantodawcą w formie pisemnej i wchodzą w życie po zapoznaniu z nimi uczestników projektu.
3. Informacje dotyczące Projektu „ASPE W GMINIE ANDRESPOL”  dostępne są w placówkach oświatowych realizujących projekt oraz na stronie www.asystentspe.pl dotyczące Projektu grantowego „ Asystet Ucznia ze specjalnymi potrzebami Edukacyjnymi pilotaż”

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki”

Uczniowie klas III wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Być jak Ignacy- Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców – nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych.

Na uczestników czeka kolejna niesamowita przygoda, pełna eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań!


Ogólnopolski projekt edukacyjny „Europa mój dom

Projekt realizowany w klasach drugich w roku szkolnym 2022/2023

Nauczyciele biorący udział w projekcie: mgr Ewa Turek, mgr Monika Leśniewska  oraz mgr Karolina Pilarska (koordynator projektu w placówce).

Cele projektu:

  • Poznawanie poszczególnych krajów Europy pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i turystycznym.
  • Poznanie dziedzictwa kulturowego Europy.
  • Rozwijanie umiejętności pracy z mapą.
  • Rozwijanie umiejętności współpracy, pracy w grupie oraz komunikacji.
  • rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i ciekawości świata i ciekawości poznawczej.
  • Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w językach obcych nowożytnych.

Ogólnopolski Program Edukacyjny UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ – edycja X

Program realizowany w klasach drugich na dodatkowych bezpłatnych zajęciach KOŁA MATEMATYCZNEGO Z ELEMENTAMI KODOWANIA I PROGRAMOWANIA przez Panią Karolinę Pilarską.,,Uczymy Dzieci Programować” to program edukacyjny. Celem programu jest upowszechnianie nauki programowania już od najmłodszych lat. Wprowadzenie nauki programowania daje dzieciom szansę na zdobywanie kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, ale również wdrażanie do pracy zespołowej, tworzenia czegoś dla dobra ogółu, ale z poszanowaniem praw jednostki. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem: Maty do kodowania „Kodowanie na dywanie”,  przygotowanych materiałów dodatkowych oraz robotów Ozobot.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Z mapą przez świat

Projekt realizowany będzie w roku szkolnym 2022/2023 (październik-maj). W projekcie wezmą udział klasy pierwsze: klasa I a i klasa I b.
     Głównym celem projektu jest kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi. Wzbogacenie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego i społecznego, jak również rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej.
    Projekt obejmuje 7 modułów czyli 7 kontynentów.
Każdy moduł składa się z trzech części: prezentacji multimedialnej, pomysłu na stacje zadaniowe oraz zadania interaktywnego z użyciem nowoczesnych technologii.

Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Dotknij, Poczuj, Zobacz”

Uczniowie klas I i II w bieżącym roku szkolnym wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Dotknij, Poczuj, Zobacz”. W każdym miesiącu uczestnicy projektu będą przeprowadzać eksperymenty, które z pewnością wzbudza w uczniach ciekawość i pasję do tworzenia.

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023

 1. Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych1 września 2022 r.   
 2.Zimowa przerwa świąteczna  23 – 31 grudnia 2022 r.
 3.Święto Trzech Króli06 stycznia 2023 r.
 4.Ferie zimowe  16 – 29 stycznia 2023 r.
 5.Wiosenna przerwa świąteczna  6 – 11 kwietnia 2023 r.
 6.Majowe święta narodowe  1 i 3 maja 2023 r. nie ma zajęć szkolnych
 7.Egzamin ósmoklasisty23 – 25 maja 2023 r. (wtorek- czwartek)
8.Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach23 czerwca 2023 r.  
9.Ferie letnie  24 czerwca – 31 sierpnia 2023 r.    

Dni dodatkowo wolne od zajęć lekcyjnych, w których odbywają się zajęcia opiekuńcze:

-14 października 2022 (piątek)

– 31 października 2022 (poniedziałek)

– 2 maja 2023 (wtorek)

– 23, 24, 25 maja 2023, (wtorek-czwartek)

– 9 czerwca 2023 (piątek)

Terminarz Rad Pedagogicznych

– 11.01.2023 – Rada Pedagogiczna klasyfikacja śródroczna (środa)

– 19.06.2023 – Rada Pedagogiczna – klasyfikacyjna roczna i końcowa (poniedziałek)

Informacja o zagrożeniach i propozycji ocen śródrocznych i rocznych

– 10.12.2022 – Informacja w Librusie o zagrożeniach oceną niedostateczna

– 11.05.2023 – informacja w Librusie o zagrożeniach oceną niedostateczną i propozycja oceny rocznej

Ostateczne wystawienie ocen śródrocznych i rocznych

– 11.01.2023 – oceny klasyfikacyjne śródroczne

– 14.06.2023 – klasyfikacja uczniów

-13.01.2023 – koniec I semestru

Zebrania wychowawców z rodzicami/prawnymi opiekunami

– 15.09.2022, godz. 17.00 ;  Rada Rodziców – 18.00 (czwartek)

– 12.01.2023, godz. 17.00 (czwartek) klasy IV- VIII i 13.01.2023 godz. 17.00 klasy I-III

– 18.05.2023 (czwartek) klasy IV- VIII w sprawie sposobów poprawy przewidywanych ocen rocznych, procedury egzaminacyjne godz. 17:00

-29.05.203 (poniedziałek), godz. 17.00 – klasy I- III

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Dyrektor przywitała zgromadzonych, przedstawiła pierwszoklasistom ich wychowawców, przypomniała o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a na koniec życzyła uczniom wielu sukcesów i pogłębiania swoich zainteresowań, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom zadowolenia ze swoich dzieci. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. Był to czas na radosne powakacyjne rozmowy.

« z 10 »