Szanowni Rodzice Pierwszoklasistów!

           Już we wrześniu miło będzie nam powitać Państwa i Państwa dzieci w murach naszej szkoły! Dla wielu z Państwa będzie to pierwszy kontakt z naszą szkołą, w związku z powyższym, pragniemy przekazać kilka najistotniejszych informacji dotyczących uczniów klas pierwszych:

1) jak co roku szkoła zapewnia uczniom bezpłatne, wypożyczone z biblioteki, podręczniki i ćwiczenia do edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego; prosimy  o obłożenie i podpisanie ich na okładce;

2) uczniowie, którzy zostaną zapisani na lekcję religii będą korzystali z podręcznika i ćwiczeń zakupionych przez Państwa; prosimy o obłożenie i podpisanie na okładce;

3)uczniowie klas I-III zaczynają zajęcia zazwyczaj od  o godz. 8.00, zbierają się pod swoją klasą i oczekują, pod opieką nauczyciela dyżurującego, na przyjście wychowawcy; dyżur nauczyciela rozpoczyna się od 7.50; plan zajęć podadzą wychowawcy;

4)uczniowie otrzymają klucze do szafki w szatni, w której będą mogli schować ubrania i buty; obuwie sportowe na zmianę powinno mieć nieśliską, białą podeszwę;

4)w szkole funkcjonuje stołówka, w której wydawane są obiady; o cenie i dacie rozpoczęcia funkcjonowania kuchni dowiedzą się Państwo pierwszego dnia nauki  lub ze strony szkoły;

5)na pierwszym spotkaniu z wychowawcą otrzymają Państwo dostęp do e-dziennika, plan zajęć oraz wszystkie potrzebne informacje;

6)wychowawcy klas pierwszych poinformują Państwa dokładnie o potrzebnych przyborach i materiałach potrzebnych na zajęcia, ale już można zakupić część pomocy (wszystkie pomoce powinny być podpisane):

-lekki plecak z usztywnieniem na plecy, oddzielnymi kieszonkami na śniadanie i picie;

-w piórniku: 2 ołówki, zamykana temperówka, miękka gumka, kredki ołówkowe, nożyczki z zaokrąglonym czubkiem, duży klej w sztyfcie, linijka 15 cm; wieczne pióro ze stalówką;

-zeszyty na początek (podpisane na okładce): do języka polskiego- w trzy linie z kolorowymi liniami; do matematyki- w kratkę; do języka angielskiego – w trzy linie; do religii- w kratkę;

-bloki: 2 rysunkowe małe białe; 2 techniczne białe małe; 2 kolorowe techniczne małe; 2 kolorowe techniczne duże; 2 rysunkowe duże; 2 papiery wycinankowe( ale nie samoprzylepne)- materiały pozostaną w klasie w teczce z rączką;

-do zajęć plastyczno-technicznych: pastele olejne -12 kolorów, farby plakatowe- 12 kolorów; 2 pędzle ( mały i duży),  2 paczki plasteliny; bibuła ( 4 kolory );

– przybory proszę spakować w grubą teczkę z rączką (przyda się na 3 lata nauki);

-2 teczki papierowe na gumkę;

-strój na wychowanie fizyczne (w worku z tkaniny): biała bluzeczka; ciemne spodenki;

-strój galowy -dla dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica;

dla chłopca: biała koszula, czarne lub granatowe spodnie;

                     Nowe miejsce, nowi nauczyciele, nowi koledzy i koleżanki, nowe wymagania i zasady panujące w klasie mogą stanowić dla pierwszoklasisty źródło stresu, a dla Państwa podstawę niepewności co do tego, jak dziecko sobie poradzi w nowym środowisku i z jakim skutkiem podejmie nową rolę – rolę ucznia. To jak będzie przebiegała adaptacja dziecka do szkoły zależy w dużym stopniu od Państwa!

                    Chcemy dostarczyć kilku rad i wskazówek odnośnie tego, jak możecie Państwo wesprzeć proces adaptacji Waszej pociechy do środowiska szkolnego.

 1. Niezwykle ważne jest pozytywne nastawianie dziecka do szkoły. Warto podczas rozmów  z dzieckiem przedstawiać mu szkołę jako miejsce dające możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, wspólnej zabawy, ciekawych przygód oraz przede wszystkim zdobycia zupełnie nowych wiadomości i umiejętności.

2. Wspólne przygotowania do szkoły, to źródło radości dla dziecka. Wybierzcie się na zakupy, przygotujcie wyprawkę.

3. Wspierajcie samodzielność swojego dziecka w wykonywaniu czynności niezbędnych w pełnieniu roli ucznia m.in. pakowanie tornistra, przebieranie się w szatni, prace domowe. Umiejętność samodzielnego stawienia czoła szkolnym obowiązkom będzie dla Państwa dziecka źródłem dumy i pozytywnej samooceny!

4. Zaplanujcie poranek tak, aby nie przyprowadzać dziecka do szkoły w ostatniej chwili. Pożegnajcie się z dzieckiem czule i serdecznie, ale w miarę możliwości krótko. Ważne by przy pożegnaniu powiedzieć dziecku, kiedy i przez kogo zostanie odebrane. W pierwszych tygodniach, przyjdźcie Państwo wcześniej, aby mały uczeń nie czekał.

5. Należy uświadomić dziecku, że ma prawo czegoś nie wiedzieć, nie rozumieć i że w takich sytuacjach należy śmiało zgłosić się po pomoc do wychowawczyni lub innych osób pracujących w szkole.

6. Traktujcie wychowawcę, jako sprzymierzeńca w trosce o dobro Waszego dziecka – spędza z nim bowiem wiele czasu, dzięki czemu ma szansę dobrze poznać jego potrzeby, mocne i słabsze strony i tym samym stać się źródłem cennych informacji.

8. Stwórzcie dziecku w domu kącik do nauki – biurko, wygodne krzesełko, dobre oświetlenie – komfortowe warunki do pracy sprawiają, że dziecko chętniej ją wykona. Stały rytm dnia sprawi, że dziecko będzie miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a odrabianie zleconych zadań, nie będzie przykrą koniecznością.

9. Szkoła to ważny, ale nie najważniejszy element życia. Zaplanujcie Państwo czas na zabawę, aktywność fizyczną, spotkania z rówieśnikami. Ilość zajęć pozalekcyjnych powinna być dostosowana do możliwości dziecka. Nauka, to duży wysiłek umysłowy i fizyczny.

                     Dziękujemy, że wybrali Państwo naszą szkołę dla swojego dziecka. Wiemy, że powierzając je  naszej nauczycielskiej opiece, liczycie, że będzie mu w szkole dobrze, że zdołamy przekazać mu możliwie dużo wiedzy  i zaszczepimy chęć do poznawania świata.  Jednak, aby efekty były zadowalające, potrzebuję Państwa wsparcia i współpracy.

                                                                                                            Z poważaniem

                                                                                                  Wychowawcy klas pierwszych