ZASADY REKRUTACJI DZIECI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ
Z ODDZIAŁAMI PRZEDSZKOLNYMI im. JANA BRZECHWY W JUSTYNOWIE

Podstawa prawna:

Postanowienia ogólne

  1. Do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Justynowie na rok szkolny 2025/2026 przyjmowane są dzieci urodzone w roku 2019 (6-latki) oraz dzieci urodzone w roku 2020r ( 5-latki) zamieszkałe na terenie Gminy Andrespol (art. 131 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737).
  1. Dzieci 5-letnie mogą być przyjęte tylko na wolne miejsca po zapewnieniu miejsc dla dzieci 6-letnich.
  2. Rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych odbywa się na wolne miejsca na podstawie wniosku rodziców/opiekunów prawnych.
  3. Rodzice lub opiekunowie prawni kandydatów osobiście składają wniosek w sekretariacie szkoły lub przesyłają na adres email: (szkola.justynow@edu.andrespol.pl ) w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji.
  4. Rodzice dzieci uczęszczających w bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Jana Brzechwy w Justynowie składają na kolejny rok szkolny dokument pn. „Potwierdzenie woli kontynuowania wychowania przedszkolnego w roku 2025/2026 „w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.

Zasady rekrutacji

  1. Jeżeli liczba kandydatów do przedszkola nie przekracza liczby miejsc wolnych
    w oddziałach przedszkolnych o przyjęciu dzieci decyduje dyrektor.
  2. Jeżeli liczba kandydatów do przedszkola przekracza liczbę miejsc wolnych
    w oddziałach przedszkolnych o przyjęciu dzieci decyduje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
  3. Liczba miejsc wolnych jest ustalana jako różnica liczby miejsc ogółem i liczby deklaracji o kontynuacji edukacji w danym przedszkolu złożonych przez rodziców lub opiekunów prawnych wychowanków.

Kryteria przyjęcia dzieci do przedszkola – kryteria ustawowe

Kiedy liczba dzieci zgłoszonych do przyjęcia przekracza liczbę wolnych miejsc w przedszkolu, komisja rekrutacyjna stosuje kryteria ustawowe określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r Prawo Oświatowe ( Dz. U. z 2024 poz. 737 tj.):

1. wielodzietność rodziny kandydata,
2. niepełnosprawność kandydata,
3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
7. objęcie kandydata pieczą zastępczą (rodziny zastępcze).

Uwaga!

Kryterium 1 (dokument potwierdzający – oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata)

Kryteria od 2 do 5 (dokument potwierdzający – orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób  niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173);

Kryterium 6 (dokument potwierdzający – prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem – art. 150 ust. 2 pkt 1 ppkt. c) Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r Prawo Oświatowe );


Kryterium 7 (dokument potwierdzający – dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy           ( Dz. U. z 2022 r. poz. 447, 1700, 2140);

Ww. dokumenty składa się w oryginale, w formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu zgodnie z art. 76a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego lub wyciągu z dokumentu (art. 150 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Dokumenty mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata (art. 150 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe).

Kryteria ustawowe mają jednakową wartość  – 10 pkt.

Kryteria przyjęcia dzieci do przedszkola – kryteria organu prowadzącego

     Kiedy po zastosowaniu kryteriów ustawowych liczba dzieci zgłoszonych przekracza liczbę wolnych miejsc, komisja rekrutacyjna stosuje kryteria samorządowe, określone w Uchwale Nr XIX/187/16 Rady Gminy Andrespol z dnia 16 lutego 2016r w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, dla których Gmina Andrespol jest organem prowadzącym:

  1. Dziecko mające ustawowe prawo w danym roku rekrutacyjnym do wychowania przedszkolnego ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania (5 pkt).
    1. Dziecko, którego rodzeństwo kontynuuje pobyt w placówce oświatowej – przedszkolu lub oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej prowadzonej przez Gminę Andrespol. (5 pkt).
    1. Dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują w pełnym wymiarze lub uczą się w trybie dziennym, potrzebujące całodziennej opieki przedszkolnej ( 3 pkt).
    1. Dziecko zgłoszone na pobyt dłuższy niż godziny realizacji bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. (3 pkt).

Uwaga!

Spełnianie kryteriów organu prowadzącego potwierdzają rodzice/ opiekunowie prawni za pomocą stosownych oświadczeń, których wzory zostały zamieszczone pod niniejszą informacją.

Do każdego wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty i oświadczenia, niezbędne do potwierdzenia każdego kryterium, wskazanego przez rodziców we wniosku.                      
Brak dokumentów potwierdzających wskazane przez rodziców/opiekunów prawnych kryterium, eliminuje przyznanie punktów za dane kryterium przez komisję rekrutacyjną, ale nie wyklucza rozpatrzenia wniosku.

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez Przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej lub może zwrócić się do Wójta Gminy o potwierdzenie tych okoliczności.

Termin rekrutacji

  1. Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Jana Brzechwy w Justynowie odbywa się raz w roku i w terminach określonych w Zarządzeniu nr 13/2025 Wójta Gminy Andrespol z dnia 6 lutego . w sprawie ustalenia na rok szkolny 2025/2026 harmonogramów w postepowaniu rekrutacyjnym oraz postepowaniu uzupełniającym do przedszkoli, klas szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Andrespol.
  2. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego w Szkole Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Jana Brzechwy w Justynowie nadal będą wolne miejsca w oddziałach przedszkolnych, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające, zgodnie z terminami określonymi w powyższym zarządzeniu.
  3. Kolejność zgłoszeń nie ma żadnego wpływu na przyjęcie kandydata do oddziału przedszkolnego.

Procedura odwoławcza

  1. Procedurę odwoławczą prowadzi się na podstawie art. 158 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 tj.).
  2. W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do oddziału przedszkolnego.
  3. Uzasadnienie sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata lub kandydata pełnoletniego z wnioskiem, o którym mowa w ust. 6. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
  4. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  5. Dyrektor publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w ust. 8, w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.
  6. Ostateczną decyzję o przyjęciu lub nie przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor.
  7. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej placówki służy skarga do sądu administracyjnego.

Dane osobowe

1.   Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres określony w prawie oświatowym oraz zgodnie z terminami dotyczącymi archiwizacji.

2.   Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez rok, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

Załącznikami do przedstawionej informacji są niniejsze dokumenty (wzory):

  • Wniosek przyjęcia do oddziału przedszkolnego
  • Oświadczenia stanowiące załączniki do wniosku
  • Harmonogram przyjęcia do przedszkola
  • Potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola
  • Obowiązek informacyjny do przyjęcia do oddziału przedszkolnego
  • Potwierdzenie woli kontynuowania edukacji przedszkolnej

Justynów, 27 luty 2025 r.

Dokumenty do pobrania:


Harmonogram naboru do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2025/26, dla których Gmina Andrespol jest organem prowadzącym:

Lp.Rodzaj czynnościTermin
w postępowaniu rekrutacyjnym
Termin
w postępowaniu uzupełniającym
1Potwierdzanie woli korzystania z opieki przedszkolnej w roku szkolnym 2025/26, złożone przez rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola w roku szkolnym 2025/26od 03.03.2025
do  04.04.2025 r.
2Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz
z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
od 03.03.2025
do  04.04.2025 r.
od 12.05.2025 r.
do 23.05.2025 r.
3Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków
o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę
w postępowaniu rekrutacyjnym
do 11.04.2025 r.do 28.05.2025 r.
4Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych
i kandydatów niezakwalifikowanych
14.04.2025 r.30.05.2025 r.
5Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczeniaod 15.04.2025r
do 30.04.2025r
od 02.06.2025r
do 09.06 2025 r.
6Podanie do publicznej wiadomości przez komisją rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych
09.05.2025 r.11.06.2025 r.

Uwaga:

Postępowanie uzupełniające prowadzone będzie wówczas, gdy po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego placówka nadal będzie dysponowała wolnymi miejscami.

Dokumenty do pobrania:

Potwierdzenie woli składa się po zakwalifikowaniu kandydata do przyjęcia w terminie od 15.04.2025 r. do 30.04.2025 r.

Obowiązek informacyjny dołącza się do wniosku o przyjęcie.   

Obowiązek informacyjny RODO
https://szkolajustynow.pl/ochrona-danych-osobowych/