Funkcjonowanie biblioteki szkolnej w czasie pandemii w roku szkolnym 2020/2021.
Od 1 września 2020 r. do odwołania Biblioteka Szkolna będzie mieściła się w kontenerze obok pokoju nauczycielskiego.
W tym czasie działalność biblioteki będzie ograniczona.
Uczniom będą wypożyczane tylko lektury.

Obowiązki czytelników:

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
  2. Uczeń jest zobowiązany do noszenia maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania ust i nosa, oraz dezynfekcji rąk.
  3. Uczniowie wchodzą do biblioteki pojedynczo.
  4. Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy.
  5. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
  6. Czytelnicy mogą składać zamówienia książek (lektur) drogą elektroniczną poprzez dziennik Librus – kontakt z bibliotekarzami U. Kopeć lub K. Pilarską.
    Uczniowie klas 1-3 mogą również składać zamówienia lektur u wychowawców.

LATAWIEC CZYTELNICZY

Wyzwanie czytelnicze skierowane do uczniów klas drugich i trzecich. Celem głównym akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Cele szczegółowe to: poprawienie techniki, płynności czytania uczniów; zapoznanie uczniów z bogactwem literatury dla dzieci; wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyku obcowania z książką; rozwijanie u dzieci sprawności językowych, twórczego myślenia i wyobraźni; zachęcenie do korzystania ze zbiorów bibliotecznych Czas trwania – listopad 3 listopada uczeń otrzyma dzienniczek czytelniczy oraz latawiec z pustym ogonkiem (sznurkiem) za każde przeczytane 30 minut (poświadczone podpisem rodzica w dzienniczku czytelniczym) dziecko otrzyma kokardkę, którą przymocuje do sznurka. Na koniec miesiąca zliczymy ilość zdobytych kokardek. Uczeń z najwyższym wynikiem otrzyma tytuł KLASOWEGO POŻERACZA KSIĄŻEK oraz nagrodę niespodziankę. Zachęcamy do zabawy.

WYPRAWKA DLA PIERWSZAKA – KAMPANIA SPOŁECZNA

28 października w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”, otrzymaliśmy z Instytutu Książki Wyprawki Czytelnicze dla tegorocznych pierwszoklasistów. W skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet Za sprawą specjalnie przygotowanej wyprawki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Wyprawki zostały przekazane przez bibliotekarzy uczniom 30 października. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Projekt połączony jest z ogólnopolską kampanią społeczną „Mała książka – wielki człowiek

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży W ramach akcji każda lekcja w tym dniu rozpoczynała się od głośnego czytania fragmentu wybranej książki. W klasach młodszych dzieci poznały np. przygody kota Cukierka z lektury „Cukierku ty łobuzie, czy psa Elfa głównego bohatera książki „Sposób na Elfa” Czytajmy dziecku 20 minut dziennie, codziennie!